Парма за гастрономите и фешънистите
Този петък бягам далеч от ледените висулки под покривите и минусовите температури в София. Предлагам ви да ме последвате в родния град на сиренето Пармиджано Реджано и шунката Прошуто ди Парма. Това е едно пътуване за гастрономите, но момент… не съм забравила за жертвите на модата. Тях ще ги водя на винтидж шопинг само след няколко абзаца.

Според всички пътешественици, обиколили Европа, Парма е мястото, на което ще си оближеш пръстите. Тук малките месарници и ресторанти са семеен бизнес от векове. Традициите се предават от баща на син и наистина всичко е вкусно. Съветът, който получих от местните е прост – не се колебай какво да сложиш в чинията, каквото и да избереш – няма да сбъркаш. За хапване на крак, докато обикаляте забележителностите, се насочете към Pepen, огромно разнообразие от сандвичи с висококачествени продукти, ниски цени и опашки от местни жители. Вечерния аперитив можете да изпиете в Oste Magno, непретенциозно място с десетки видове местно вино на чаша, огромни дъски с нарязани локални деликатеси и прясна паста.
Би било полезно да научите няколко фрази на италиански, защото областта не е чак толкова туристическа и така по-лесно ще се разберете с хората.
В региона, в който храната е религия, за сериозно ядене местните се отправят към околните села и градчета като Zibello, Langhirano, Nonantola и разбира се – Модена. Освен дегустации на прошуто и пармиджано, в тях се крият гостилници с над стогодишна история. Като повечето места с дълбоки традиции, е хубаво да сте подготвени за някои особености – често няма меню, а получавате предястие, първо, второ и десерт по преценка на готвача и според сезонните продукти. В Osteria di Rubbiara собственикът Итало, който изглежда като връстник на 156 годишната гостилница, кара всички гости да заключат мобилните си телефони в касети и намира кусур на всеки посетител, докато лично подправя пресните тортелини в чинията ви с 25 годишен балсамов оцет, произведен в семейната фабрика, преди да дегустира заедно с вас поне 4-5 вида специална граппа. Аргументът “с кола съм” е посрещнат с пренебрежение, защото кой ли ще поиска да си тръгне? Ако имате специални изисквания или предпочитания е хубаво да ги обсъдите по време на резервацията, която за повечето места е задължителна, въпреки, или може би точно заради тези особености.


Посещението в Парма няма да е пълноценно без поне да надникнете в Palazzo della Pilotta. Дворцовият комплекс, построен през 1583-та от херцог Отавио Фарнезе, пази в галерията си оригинални произведения на Леонардо да Винчи, Каналето, Тинторетто и Кореджо. Освен нея, в него се помещават палатинската библиотека, с над 700 000 тома и археологическия музей на града.
Тук се намира и Театър Фарнезе, за който се твърди, че е уникален заради архитектурата си и е първият в света с постоянна авансцена. Построен е за рицарски турнири, но никога не е използван за тази цел, той е ставал сцена на сватби и балове, коронации и пиршества и стотици театрални постановки.
Огромно, впечатляващо пространство, изградено от червено дърво и със собствена харизма, побира над 3000 души. Ако имате възможност да се насладите на спектакъл в него, възползвайте се.
И този италиански град не прави изключение, като в сърцето му се издига огромна катедрала, в този случай в романски стил. Историята ѝ започва през 890та година, мнозина са допринесли за сегашния ѝ вид, като акцентът е изрисуваният от местния любимец и най-известен локален ренесансов художник Кореджо купол. Пощадена от бомбардировките през Втората световна война, все пак ангелът-пазител върху камбанарията е ударен от гръм през 2009-а година.
Хората от Парма разчели това като знак от небето, но все пак поставили гръмоотвод.
Като огромен почитател на дрехите с история този град ме спечели най-силно с квартала пълен с винтидж магазини.
Тук в рамките на 4-5 преки в близост до историческия център местенца, специализиращи във всичко – от интериор до рокли за бал. Има бижутерски дюкянчета, в едно от които възрастна двойка разказваше как се е сдобила със скъпоценностите, които продава. Впечатли ме магазинът Gazzabuglio, посветен на марковите дамски чанти. Може да го посетите единствено с предварителна уговорка и в него със сигурност ще откриете истински съкровища.
Не си мислете, че това е рай за вехтошари. Всичко, което видях, беше изключително запазено, а продавачите са готови да разказват истории за всяка вещ. Дали посетителят след вас ще чуе същата, не отнема от удоволствието.
За почитателите на тенденциите също има нещичко из Парма. Силно впечатление ми направиха бутиците на локални модни брандове, чиито витрини бяха конкурентни на тези в Париж и Милано.
Бих посетила този италиански рай през късната пролет или ранната есен, когато климатът е по-благоприятен и все пак – Парма си извоюва място в сърцето и туристическите ми планове завинаги. В околностите има и почти 50 замъка, които са отворили врати за посетители в топлите месеци.
Рокля BSB
Раница Kate Spade
Кецове ZARA