В рамките на фестивала Absolut Creative Space се срещаме с дизайнера и преподавате на студентите в специалност мода в Нов Български Университет Яна Дворецка. За нея модата не е просто бизнес, големите корпорации трябва да се замислят повече за влиянието върху околната среда, а купувачите не трябва толкова често да спират поглед върху дрехите-еднодневки. Яна прави “бавна мода”, която остава по-дълго в гардероба.
И: Може би в началото е добре да кажем какво за теб означава “бавна мода”.
Я: Това не е със сигурност въпрос, на който мога да отговоря в едно изречение, но все пак това е алтернатива на начина, по който модната индустрия промени света и начина, по който ние произвеждаме и потребяваме дрехите си.
Модната индустрия се оказа нещо, което вместо да произведе красота, руши повече, отколкото създава и преди десетина години това се прояви просто като една модна тенденция и звучеше като нещо, което просто ще премине, но десет години по-късно вече става ясно, че… това е явление, което изцяло ще промени света и начина, по който се създава модата и по който я употребяваме.
Да, всъщност има много различни начини едно производство да бъде устойчиво. От една страна това са практики за производство на текстил и на дрехи, които не вредят на природата, защото предполагам знаете, че модната индустрия е третата по замърсяване на околната среда в света, което е шокиращо. От друга страна устойчива практика е справедливата търговия – дрехите трябва да се произвеждат в добри условия със заплащане, което не обижда, не наранява, не убива хората, които ги произвеждат. От трета страна това е дизайн, който подкрепя местната индустрия и технологии, и тези различни направления водят до различен резултат.
И: Ти как създаваш своите модели? Споменахме, че сама багриш текстила. Как се случва това нещо? Откъде знаеш как да багриш текстила? Прочетох, че има рецепти специални за това.
Я: Знанието идва оттам, че нашите баби са си багрили текстила, преди да знаят думата “химия”, с природни багрила.
И: С какво например?
Я: Сега най-активни багрила са плодовете, но може да се багри още с листа, с цветове, с корени, с най-различни части от растението. Това тук в тенджерата е сумак. Това е една подправка, която си купувам от женския пазар. Със сумака се получава едно доста активно розово.
На коприна се багри най-хубаво, защото растителните багрила въздействат много добре върху протеиновата нишка. Памук се багри по-трудно.
И: Самата ти какви дрехи носиш? Всичко ли създаваш сама или все пак купуваш?
Я: Не съм голям потребител на мода. Всъщност съм от хората, които ако зависи от тях, дизайнерите ще умрат от глад. Имам много second-hand дрехи. Понеже се занимавам и с други неща, с костюми за сцена, затова ми се налага да ходя по магазините за дрехи втора ръка и там има големи находки. И някаква част от дрехите си шия сама. Но общо взето не съм от хората, които имат ежедневен, ежеседмичен или дори ежемесечен шопинг в дневния си ред.
И: Освен розовия цвят, който видяхме и споменахме могат ли и други цветова да се създадат?
Я: Могат с куркума, с арония. Тя прави много приятно топло лилаво. Имаме корени от брош. Това е стандартното багрило за червено в нашия национален костюм, преди да започват да внасят кушения от Южна Америка.
Имам една отделна серия дрехи, която съм нарекла “fashion from the kitchen”. Това са неща, които имате като отпадъчен материал от готвенето.
И: Например?
Я: Обелките от моркови. Или червеното зеле, страхотно багрило. Макът багри много хубаво лилаво. Той е много труден за събиране, защото трябва много материал.
И: Да поговорим още малко за формите, кройките на нещата, които ти харесваш.
Я: Много харесвам коприна, харесвам по-свободни дрехи. Коприната не предполага втеление и много тесни дрехи. По принцип не харесвам дрехи, които имат подчертан сексуален контекст. Обичам дрехи, които те карат да се чувстваш комфортно, но не е това водещото при дизайна. За мен чувството да се чувстваш удобно в дрехата си е много водещо при това, което нося, при това, което създавам.
Мисля, че все по-голяма група хора има, които ценят повече преживяването, усещането, стойността. Имат тази идея за качество, която не можеш да получиш от тези дрехи еднодневки.
Снимки: Десислава Драгнева