… или защо The Early 2000s тенденциите се завърнаха на подиума по-скоро от очакваното?

Темата за модата от началото на хилядолетието е като горещ картоф, който се прехвърля между полярни мнение:
- Обожавам тази естетика, свързвам я с най-хубавите си години!
- Ооо, не – помниш ли панталоните с ниска талия? За нищо на света не искам да се завръщат заедно с онези прически с вафлите и черните сутиени под бял потник!

Истината е, че The Early 2000’s естетика е едно от най-любопитните неща в историята на модата, случили се в последно време… като изключим пандемията, разбира се. Зад тези тенденции се крие много бунт на една нова генерация – милениълите, и много логичен смисъл защо и как именно тези тенденции са били популярни. Предлагам ти 20 любопитни факта, които не знаеш или си забравила, които ще ти помогнат да разбереш защо Кристина Агилера носи “диско въшки”, а Джъстин Тимбърлейк се появява в костюм от деним на червения килим.
- Глобализацията прави възможно целият свят да бъде „облъчван“ от една и съща естетика и хората да започнат да я обожават.
- Поп културата е основен източник на вдъхновение за тази декада. Преди това дрехите на звездите са били непосилно скъпи за редовия човек. Бритни и Бионсе диктуваха тенденциите (сърди се на тях за ниските талии)
- Възходът на бързата мода много допринася за това всички да сме „в тренда“, защото бързооборотните марки в онези години взаимстваха идеи от големите дизайнери, а хората можеха да си купят дрехите на символични цени само седмица-две след дефилетата.
- Ако се чудиш кои дизайнери са били във вихъра си тогава – Алекзандър Макуин, Вивиан Уестууд, Лоботен, Вера Уанг.
- Всички металик нюанси, сивото, сребристото, големите катарами и бляскавото черно са вдъновени от технологичния прогрес на тази декада и стремежът към футуризъм на поколението.

- През 2001-ва година Apple пускат своя първи iPod и белите слушалки стават горещ и желан аксесоар и статус символ.
- Как се случва лого манията? 2000-та година се свързва с абсолютния разпад на класовите предразсъдъци и разделения. Смята се, че от тогава всеки може сам да се дефинира чрез стила си на обличане. Вече не е необходимо да печелиш определена сума на месец, за да си купиш high end fashion чанта – достатъчно е да можеш да си я позволиш, а това е по-лесно, защото инвестираш в нея и всичко друго купуваш от fast fashion брандовете.
- Лого манията се смята и за едно от нещата, които помагат на света да се унифицира. В метрото в Лондон рамо до рамо вече могат да стоят две жени с Fendi Baguette, които имат коренно различен начин на живот. Това е и форма на ескейпизъм за някои.
- Именно тогава за пръв път започва да се говори за етика в модата и за eco friendly материали, а така fake fur палтата стават тотален хит.
- Онлайн търговията става фактор в продажбите на всяка марка.

- Около 2004-та година започват да се появяват първите колаборации между достъпна мода и големи дизайнери като сред първенците са H&M и Карл Лагерфелд, които си подават ръце.
- Заради силното желание за промяна у хората тенденциите много бързо се променят и забравят.
- Излизането на „Карибски пирати“ и големият успех на лентата връщат тенденциите от 80-те и започват да оказват влияние в работата на дизайнерите.
- Около 2010-та естетиката на 60-те и 70-те и бохо вдъхновението също се намесват в играта.
- След 9/ 11 денимът става най-носената материя в САЩ в знак на протест срещу тероризма и като част от капсулирането на обществото.
- Прословутите „палестински шалчета“ също са бунт срещу действията на Израел в Палестина и израз на подкрепа за жертвите на войната. Че Гевара и ликът му върху милиони тениски в Европа също е част от тази социална ангажираност, бунтарство и military trend.
- Sex and the City се счита за едно от първите проявления на това, че независимата жена изразява себе си чрез модата и може да си я позволи.
- През 2006-та високите токчета са детронирани от балетните пантофки.
- Модата да носиш рокля над панталон се появява първо в Англия.
- През 2001-ва година марки като Burberry правят модерни белите ризи с ръкав във формата на камбанка.

Мога да изпиша по темата още толкова редове, но мисля, че всички вече се размечтахме за свободата от зората на милениума… за финал се чудя защо толкова много я говорим тази декада дали пък пандемията няма нещо общо с това. Така е. Порових се доста в списанията, за да го потвърдя. Според много критици модата от 2000-та година се е върнала на подиума толкова рано (в модата има цикличност и тенденциите се завъртат на около 20 години, но в случая The Early 2000s ни изненадаха и се появиха на хоризонта само след 10), защото кризата и несигурността са подтикнали милениълите дали тласък на този културен феномен, да мечтаят за безгрижните си години. Завръщането в медиите пък на имена като Бритни провокира интерес у Gen Z и хоп – малките розови чантички и очилата с кристали отново са приемливи аксесоари.