Два месеца в социална изолация, няколко разговора с психолог и доста прочетени статии със заглавие “Как да използваме това време на пауза в името на връзката ни, а не да се изпокараме” реших да споделя един кратък пост по темата. Оказа се, че за мен и Лари този период беше лишен от скандали и реплики в стил “По-тихо мигай”. Изминалите два месеца помогнаха да се видим по начин, по който не сме имали възможност да го направим досега. Имаше седмици, в които бяхме заедно по 24 часа в денонощието. Имаше дни, в които нямахме време да си кажем дума от тоновете натрупана работа. Имаше и моменти, в които не мърдахме от дивана и гледахме сериали. Пораснахме и със сигурност опитът, който събрахме, ще ни бъде полезен “докато смъртта ни раздели”, както се казва в брачните обети или поне до мига, в който някой от нас забрави да пусне седалката на тоалетната чиния. Ето как протече това извънредно положение в нашия дом.
Няма да крия, в началото имах своите страхове дали ще излезем по-добри хора от пандемията, или ще сме станали завършени егоисти. За да избегна това се образовах – разбирайте, че google search-ът ми включваше ключови думи от сорта на “пандемия и брак”, “изолация с мъжа ми”, “как да останем спокойни, когато не сме сами за миг през деня”.
За да съм убедена, че това, което чета е приложимо за моя брачен съюз, се консултирах с психолог. Разговора с Ангелина Джаджева и нейните съвети за тази и много други пандемични ситуации може да видите тук.
И така за няколко дни успях да избистря в главата си какви са онези малки стъпки, които ще са полезни, за да се държим за ръце, а не да се хванем за вратовете с мъжа ми. Ще опитам да ги синтезирам и да ги адаптирам не за изолация, а за нормалния живот, който надявам се започваме отново днес.
- Играта “Говорител и Слушател” – според американските брачни консултанти човек винаги иска да е в ролята на първия, защото е по-лесно. Задачата на втория е да слуша и да задава само въпроси, помагащи му да разбере в дълбочина чувствата на другия. Наистина не е лесно, но аз си имам хитрина. Понякога половинката дори не е нужно да знае, че играете. Така той или тя е по-склонна да сподели притеснение или емоция. С тази игра много лесно разбрах кои са нещата, които за мъжа ми са важни през деня, за да не му преча да ги случва. Кога той прави почивката си за обяд и как се разтоварва в нея. След това приех, че и двамата имаме право да установим правила по отношение на общия ни бит по време на пандемията – кой кога подремва, кой кога използва банята и кое е времето за нас двамата.Точно така – не всяка минута от изолацията е споделена. Така стигаме до най-важния съвет, който получих…
- Личното пространство – колкото и невъзможно да изглежда това за двама души, делящи една кухня и спалня, оказа се абсолютно реалистична цел. Лари работеше от библиотеката, аз от хола. Всеки разхвърляше и подреждаше своята малка ложа. Всеки водеше своите разговори с колеги и приятели, а вечер споделяхме какво ни се е случило през деня. Нещото, което никога не трябва да забравяме в брака е, че трябва да има какво ново да споделим на половинката. Не да му се оплачем или да го нахокаме, а да му разкажем – това е безценен съвет от психолозите, който в годините е спасявал не един и два брака.
- Почивка, за да се успокоиш – едва ли обаче в брачното небе никога няма да надвиснат облаци. Скандали и кавги винаги има. Доста често те се завихрят около чорап на пода или неправилно подредената миялна машина – в това ме обвинява той, не мислете, че аз съм толкова претенциозна. Тогава е добре двамата да си отидете в своите стаи, както майките ни ни наказваха едно време. Да спрете да мислите за случилото се, да направите нещо приятно за себе си и след час-два отново да обсъдите недоволството си. Емоциите най-вероятно ще са затихнали и по-лесно ще стигнете до решение, а не до повишаване на тона.
- Отсъстващата стабилност – в последно време тя направо е по-рядка от изчезващ животински вид, но вие може да създадете своя собствена такава. Да, финансите са под въпрос. О, да – дори пазаруването на кисело мляко е изпитание. Но означава ли това, че не можете двамата да започнете да правите нещо ново, което да ви сплоти и да ви покаже, че именно от вас зависи резултатът. Така ние си направихме малка градинка с подправки на терасата и се убедихме, че под една или друга форма стабилността е в нашите ръце.
- Мечтите – ако се вгледаме в броя на болните или в стопените спестявания със сигурност ще забравим да мечтаем. Както знаем, това лековато и понякога дори налудничаво занимание има терапевтичен ефект и сега, повече от всякога, ни е потребно. Фантазирайте как ще си сготвите, къде ще отидете, с кого ще се видите и дори какъв ремонт искате да направите. Така двойката ви ще се обедини около една обща и хубава цел, за която да се бори след края на извънредното положение.
Сега, на финалната права на най-голямото изпитание, пред което моето поколение се е изправяло, поглеждам тези простички правила за хармоничен живот с половинката, научени в продължение на месеци, и се питам – не е ли това формулата за успешен брак?
Дали пък баба и дядо, които на 2-ри май празнуваха 58 години заедно са ги знаели и са ги следвали “в добро и зло”, или просто понякога трябва да я натиснем тая пауза и да осъзнаем кои неща ни помагат да сме по-добри в онова, което има най-много смисъл – семейството.