Днес се срещаме с четирима млади дизайнери, току-що завършили магистърска програма “Мода и бизнес стратегии” в Нов Български Университет. Те са талантливи, вдъхновени и не се страхуват да вплитат секс, нови материали, класически силуети и социални теми в моделите си.
Ива Григорова и нейното стъклено сърце:
И: И първият ми въпрос към Ива е какво те вдъхнови за моделите, с които избра да се дипломираш?
И. Г.: Колекцията ми се казва “heart of glass”. Тя е вдъхновена от три бунтарки, три много силни жени от различни поколения. Това са Иди Седжуик, Деби Хари и Клои Севини. Характеризира се с американски глемрок от 70-те и 80-те години като специфично за този период е всъщност използването на много блясък. Техниката, която аз съм използвала, е лазерно рязане. Силуетът е new look силует, както и сак-силует. Силуетът е вдъхновен от new look на Кристиян Диор, който всъщност е камбановиден и има силно вталяване, както и сак-силует, който е най-характерен с обем в гърба.
И. Г.: Сред материалите, които съм изплзвала има комбинация от вълна и изкуствена кожа, различни отблясъци, както и рибс, който е характерен типично за спортните дрехи, за да модернизираме силуета и да покажем на съвременната жена как би могла чрез силуета да изглежда класически и модерно чрез материите.
И: А ти самата какви материи носиш? Предполагам, че не всичко си шиеш сама.
И. Г.: Не всичко си шия сама, но се стремя да нося дрехи, които съм правила аз.
Йордан Гинков с две лица:
И: Разкажи за своите модели и идеите зад тях.
Й: Първо ще започна с името на колекцията, софткор, като това е словосъчетание от думата софт (нежен, деликатен, изчистен) и кор, което идва от хардкор заради кожените елементи, които съм използвал. Идеите, вдъхновението ми идва от 80-те и праволинейния секс минимализъм. Стилът ми е изчистен, с прави силуети, ненатрапчив, а като допълнение има кожени детайли. Мотивира ме красотата, но не красотата на дрехите, а красотата на манекенките – жените, облечени в тези дрехи. Като цяло, когато създавах колекцията ме вдъхновяваше, вдъхновяваха ме жените около мен и… Гледах и се опитвах да възприема жените около мен, да подчертая тяхната индивидуалност и като цяло колекцията има подчертан сексапил. Както в модата, така и в секса имаш възможност за много фантазия и затова, когато създадох колекцията, аз фантазирах примерно това… какво бих искал да нося, как бих желал да изглеждам, ако бях жена. Специално за дамската колекция. А за мъжката колекция, там вече, когато скицирах все едно скицирах за себе си и бях доста по-обран. Тук някой може да си помисли, че имам раздвоение на личността, но това е да кажем смяна на роли просто.
Й: При повечето от дрехите акцентът е в гърба, като отпред са изчистени и стандартни, а отзад е детайлът, който би направил впечатление. Дрехите са изработени от студена вълна, естествени платове, естествени материи. Музите ми за колекцията са жени като Кейт Мос и Бела Хаджит. За мен това са жени, които карат мъжете да фантазират. За колекцията друго, което мога да кажа, е изцяло черна колекция. Няма нищо друго освен черното. Само текстовите са различни. За мен черното е красиво. Черното никога не е достатъчно и както обичам да казвам, в колекцията ми няма нищо черно освен черното.
И: А в гардероба ти има ли неща, които не са черни?
Й: Да, определено има неща, които не са черни, особено през летния сезон, но за мен черното си е класика. Ако искаш да заложиш на нещо сигурно, просто използвай черния цвят.
Мария Чифлигарова за катедралите и бунтарките:
И: Ти използваш интересни материали като полупрозрачен винил – как ти хрумна?
М: Когато създавах колекцията, исках да направя сблъсък от различни текстури и тъй като използвам съчетанието от плетиво и текстил, имах необходимост от нещо, което да създаде прозрачност. Също така колекцията е всъщност голям микс от много вдъхновения, като едно от тях са витражите на катедралите и установих, че всъщност прозрачността на винила ми позволява да се заиграя със светлината и с този прекрасен ефект на стъклото, оцветеното стъкло. Голяма част от силуетите на пръв поглед изглеждат несвързани. Но същевременно не е така, защото те са постигнати чрез кройките в плоско положение, когато дрехите са в кройки. Те следват формите на арките на катедралите, което прави тези линии и обеми.
И: Има ли музи, които са те вдъхновили освен катедралите?
М: Ами моите две музи са доста противоположни. От едната страна е Бианка Джагър с неината изключителна изисканост. Тя е голяма икона на 70-те години. Толкова е лежерна и в същото време изключително елегантна. И от друга страна имаме Кар де Лабим, която е изключително спортна, енергична и жизнена. И мисля, че се получи един приятен сблъсък между двете вдъхновения.
Айшен Мехмед и жената-войник:
И: Ти как създаде колекцията си?
А: Инспирирах се от филма “Небесно царство” с Ева Грийн. Също така аз бях повлияна от войната в Сирия и моделите от колекцията са препратка към жената войник и майката закрилница. В колекцията са загатнали войнишки детайли, а моделите са декорирани с така модерните за този сезон къдри и бродерии на крила на гълъб. Те излъчват женственост.
И: Какви материи избра да използваш?
А: Спрях на вълна и по-ефирните материи като коприна.
И: Следиш ли се тенденциите самата ти?
А: Да, следя работата на дизайнери като Акерман, Йоши Амамото, Ван Нотен и други, разбира се.
Снимки: Красимир Стругов, Росица Кирова, Артьом Георганов, Филип Стоянов, Алекс Манчев и личен архив на дизайнерите