„Пътуването е като брака. Един от начините да сгрешиш е да си мислиш, че го контролираш“…
Защо реших да започна с тази мисъл на Стайнбек? Защото последните ми две приключения на път ме убедиха в това.
Един уикенд в Париж ми показа, че и най-красивият град има криво лице, ако си недоспал, не си планирал къде да отидеш и имаш проблем с билета за връщане. Малта от друга страна ме научи, че има места, на които човек трябва да се върне. Там имах три дни и амбициозен план, разграфен до минути, за да посетя всяко важно местенце. Нали е малък остров – ще успея! На втория ден си казах „Ирина, спри! Гледай и опитвай сега, а за каквото нямаш време – ще откриеш следващия път!“
Ако ти хващаш пътя към слънчева Малта – чети, ще ти бъде полезно… Ако още се чудиш дали това е твоята дестинация – купи билети и се влюби в нея със собствените си очи.
История и култура – все пак затова отиваш там
От заселването си преди построяването на египетските пирамиди до днес групата от острови тук е била дом на много народи.
Сюжетът на „Игра на тронове“ би бил познато описание на ежедневието за жителите на островите през Средновековието или Ренесанса.
Сигурно затова създателите на сериала са избрали за снимачна площадка няколко локации в държавата с най-малка столица в Европа.
Най-интересната част от историята, оставила най-многобройни следи, е четвъртинката хилядолетие, когато островът, днешна Малта, е бил отдаден под наем (на цена един ловен малтийски сокол годишно) от испанската корона на ордена на рицарите хоспиталиери, между 1530 и 1798.
В началото рицарите не защитават добре владението си и цялото население на по-малкия остров Гозо от над 5000 души е пленено от пирати и продадено в робство в Африка. След тази случка защитите биват подсилени и две десетилетия по-късно, с комбинация от хитрост и безскрупулност, рицарите устояват на дългата обсада на Османската империя, докато дойде помощ от Сицилия. Този успех ги превръща в любимите защитници на християнството и инвестициите в ордена не закъсняват.
Година по-късно започва строежът на настоящата столица Валета, под надзора на италиански архитекти и строители, като освен нови укрепления са изградени дворци за Великия магистър и епископа, оръжейна, множество църкви (по една на квадратен километър) и катедрали, къщи и паркове за рицарите и техния антураж. Повечето са запазени и до днес и затова целият град е включен в списъка на световното културно наследство на Юнеско още през 1980.
Дори разходката по улиците е като посещение в музей, но препоръчвам да влезете във всяка отворена катедрала (повечето са отключени само по време на службите), двореца на Великия магистър (днес е седалището на президента), градините Барака, покрития пазар за храна is-Suq Tal-Belt.
Твоят гардероб
Не знам за Вас, но мен лично много би ме хванало яд, ако на това прелестно място не успея да направя поне една зашеметяваща снимка. Затова подборът на дрехите има значение.
Заради островната култура, вятъра край бреговете и старинната архитектура, най-подходящи са белите, сините и жълтите нюанси.
Всеки романтичен детайл във визията е добре дошъл. Шаловете около косите на дамите са впечатляващи, но и полезни, ако те искат да опазят прическата си на лодка или край пристанищата на Малта.
Къде да отседнеш?
Внимавай! В Малта курортите са презастроени. Това е една от любимите дестинации на френските ученици по време на ваканция и на англичаните, поели на последен ергенски запой.
5-звездният хотел тук като Intercontinental предлага не толкова лукс, колкото достатъчно спокойствие, за да можеш да спиш нощем и плаж или басейн, на който няма нужда да се бориш за шезлонг.
Във Валета няма много избор в средния клас, а във високия цените често са двойни в сравнение с градовете-квартали Сейнт Джулиън или Слиема.
Изцяло туристическите места като Mellieha са препълнени в топлите месеци и пусти през останалото време, намирайки се достатъчно далече от забележителностите, за да направят пътуването неприятно. На малкия остров Гозо е значително по-спокойно, но пътят от и до летището може да е предизвикателство за много ранни или късни полети.
Как да се движиш?
Трите обитаеми острова – Малта, Гозо и Комино, са свързани с редовни фериботи. Летището е само едно, най-лесният и бърз транспорт от него до хотел край и във Валета е с такси. То се плаща предварително на официалното гише, като цената е според дестинацията и фиксирана. Колата под наем е вариант, но за своите 30 км дължина, остров Малта има огромно количество тесни пътища. Колите са с обратен волан. Местните карат изключително агресивно. Паркирането е сложно и някои от правилата са уникални – например в зони в центъра на Валета паркирането денем е безплатно, но след 19 местата са достъпни само за жителите на квартала, затова помислете няколко пъти, преди да се спрете на тази опция.
Градският транспорт покрива почти всички места, на които бихте искали да отидете, но понякога климатизираните автобуси са доста пълни и в тях няма място – предвидете достатъчно време за важни неща като полети и резервации в ресторанти, които не искате да изпуснете. Сред алтернативите са малко по-евтините ecabs.mt, които имат приложение за телефон и позволяват плащане с карта.
Пътуването между островите става с фериботи (или яхти). Отсечката Малта-Гозо е градски транспорт (двупосочен билет се купува за 4.65 евро). На борда има кафе и супермаркет, а плаването е около 15 минути, качването и слизането отнемат повече време. До Комино има курсове с малки моторни корабчета всеки час между 9 и 17, понякога и по-късно, както и множество организирани екскурзии.
Най-лесно е да отидете на пристанището, от което тръгват фериботите за Гозо и да хванете следващото корабче за Комино (13 евро).
След това имате избор – бърза лодка на същата компания до Гозо или с по-големия кораб обратно до Малта.
Може би тук е мястото да предупредя, че юли и август не са най-добри за посещение. Топло е и тълпите курортисти са огромни. Въпреки това цените в баровете са сред най-изгодните в Европа, а плажовете могат да се похвалят с най-сините води на изток от Лазурния бряг.
Ако се чудите как ще се спогодите с местното население – малтийският е единственият официален семитски език в европейска държава, но английският е със същия статут и на практика всички местни го говорят. Близостта със Сицилия (80км) е причина над две трети от жителите да говорят или поне да разбират италиански.