В сезона на отпуските и ваканциите всеки ден чувам въпроса “Ти какво реши – къде ще отлетиш това лято?”. Все повече българи започват почивката с полет до чужда страна.
За една година пътуващите в чужбина нашенци са се увеличили с 12%. Не правя изключение – от януари имам 16 полета, а до края на август ми предстоят още 6. Прекарала съм месец в хотели из цяла Европа. За да бъдат приключенията ми магически отдавна не разчитам на късмета на начинаещия, а се подготвям предварително.
Неповторимото лято е не само горещо, но и добре планирано. Затова имам златни правила преди да поема на път. Подготвям багажа стриктно, застраховам се за непредвиденото в УНИКА и разучавам предварително кои са горещите точки и забавните местенца в града, към който поемам.
Речник на главните герои от А до Я в куфара на пътешественика
Пътувам само с ръчен багаж при всяка възможност. Причината не е единствено ограничението на нискобюджетните авиокомпании. Не обичам да чакам на лентата за багаж и да губя ценно време, особено когато имам само уикенд за обиколка на ново място. Предпочитам да сляза от самолета, да грабна билет за метрото и бързо да стана част от ритъма на новото място. Затова има много стриктна система за подреждане на малък куфар, в който не липсва нищо необходимо:
- взимам по чифт дрехи за всеки ден – все пак съм жена и няма как да се получи с две тениски и дънки
- предпочитам рокли, защото заемат по-малко място от деним, тениски и ризи
- нося само едни резервни чорапи и обувки, ако тези на краката ми се скъсат или изцапат непоправимо
- разчитам само на една дамска чанта, която трябва да е удобна за дълги разходки (в повечето случаи е малка раничка, а не красив, но непрактичен клъч)
- козметиката и гримовете задължително са под формата на тестери, които не връщам у дома, а така се освобождава място за нови придобивки, купени на път
- навивам на руло дрехите и уплътнявам всяко местенце в чантата (понякога се налага да ползвам ютия по време на ваканцията, което нажежава лятото, но пък няма друг начин)
- сигурно сте забелязали, че покрай блогърството доста се снимам, а акцент са именно визиите ми – затова определям цветова гама на пътуването и ако се наложи да променя нещо в сетовете дрехи в движение съм сигурна, че размяната няма да бъде неестетична
Нескромно мога да заявя, че не ми се е случвало от години да кажа “Забравила съм си”, а когато пътувам с приятелки винаги съм с най-малкия куфар.
Онова, за което няма да се сетиш преди да се качиш в самолета
Багажът съвсем не е всичко, за което трябва да мислиш преди ваканцията.
О, да – колкото и да се тупаш в гърдите, че си бил къде ли не и всичко ти е ясно – неизвестни в уравнението “пътешествие” има, но добрата математика ти помага да го решиш с лекота.
Два пъти съм имала непредвидени обстоятелства по време на пътуване, за щастие не сериозни и бързо поправени.
През 2015-та посетих Лас Вегас и не залозите и ротативките бяха основната ми цел в Града на греха. Открих, че шопингът там е много изгоден.
На връщане, обаче, багажът ми с ценните покупки не пристигна в София. Притесних се, че е безвъзвратно загубен, но просто беше забавен. Нямаше нужда от драма и притеснение, но тази случка ме накара да се замисля какво ще стане, ако отида на другия край на света и личните ми вещи се забавят с пристигането там.
Никой не би бил щастлив да се озове в непозната държава без четка за зъби, пижама и такъв тип неща от първа необходимост. Никой не иска да обикаля магазини и да купува бельо след 10-12 часов полет. Затова се опитвам да се подсигуря, ако нещо такова все пак ми се случи.
По-голямо притеснение изпитах при полет до Токио миналата пролет. В момента, в който трябваше да се прекача на самолет в Милано, аз все още бях със закопчан колан на летището в София и без изгледи за излитане. След няколко часа и нервно гризане на нокти стана ясно, че ще бъда пренасочена към друг полет и ще изгубя само седем часа от приключението си вместо цял ден.
Отново извадих късмет, но пак започнах да разсъждавам… ами, ако полетът следващият път не закъснее, а тотално бъде отложен…
Отново се впуснах в проучване на хипотетични ситуации и изходи от тях и установих, че застраховката по време на пътуване в чужбина е задължителна, за да бъде преживяването неповторимо, а небето над мен да остане безоблачно.
Полиците “Помощ при пътуване” в чужбина на УНИКА дават възможност на всеки да избере индивидуални условия, период на валидност и покритие в зависимост от желанията и възможностите.
Онлайн калкулаторът, който помага в изчисленията, пък е шанс да обмислиш какво ти е нужно от дивана вкъщи и да обсъдиш със семейството какво да включва застраховката ви. Много ми допада, че УНИКА предлага отстъпки за пътуващи с деца или големи групи приятели.
Пакетите за пътуване в чужбина на компанията са три вида – “Стандарт”, “Комфорт” и “Престиж”. Всеки следващ включва условията на предишния и го надгражда.
Първият предвижда покриване на медицински разходи (прегледи, лечение, хирургическа намеса). С тях върви и спешно стоматологично лечение (имам идея колко неотложно и скъпо може да е, ако ни споходи). Част от услугата е и покриване на разходи в случай на загубен или забавен багаж (личният ми ужас, че някой може да опита да се намърда в дрехите ми за майтап, а аз да разполагам единствено с хотелски чехли и халат). За гражданска отговорност към трети лица също е помислено и тя е включена в пакет “Стандарт”.
Вторият пакет, “Комфорт”, добавя разноски при нужда от спасителни операции, а третият, “Престиж”, гарантира правна помощ и компенсация при отмяна на пътуването.
В общи линии това е всичко, за което няма да се сетиш преди да се качиш в самолета. Хубаво е някой да помисли за него и заедно да направите почивката неповторима.
Планиране на доброто прекарване
Тук пътешественикът трябва да си отговори на един въпрос – Къде отивам?
Ако дестинацията е далечна, екзотична, нова и непозната – съветвам го да отдели повече време, да научи максимум подробности за историята, културата, транспорта и порядките в града, който ще посети.
Такъв беше случаят с миналогодишната ми лятна отпуска, която прекарах в Мароко. Бях там две седмици, а преди да замина посветих на проучване четири работни дни.
Беше изключително полезно, защото знаех какво да очаквам от таксиметровите шофьори в Маракеш, къде да опитам най-традиционните им блюда със сливи и месо в столицата Рабат и открих древна римска крепост до Фес, която все още не е залята от туристи, но е магнетично красива.
Не губех време и не се изненадвах неприятно от пазаренето на мароканците. Просто се забавлявах и чувствах, че владея всяка ситуация.
Ако случаят ти е друг и отскачаш до място, на което вече си бил – най-добре проучи какво ново се случва там (фестивал, концерт или базар) или пък разрови по-малко популярните гидове в нета, за да намериш нещо необичайно за разглеждане.
През юни бях в Рим за пети път. Мислех си, че съм обиколила на длъж и шир Вечния град и съм яла пица на всеки негов ъгъл, но грешах. Оказа се, че съм пропуснала изключителна археологическа находка – баните на император Каракала. Огромен комплекс в близост до Колизея, който е превърнат в атрактивен парк, разказващ древна история. Обикаля се за около два часа и определено си струва билета от 8 евро.
След този случай не забравям да потърся онлайн нова забележителност дори на място, което уж познавам като родно.
Така за пътешественик като мен и теб остава единствено задача да се наслаждаваме на неповторимото изживяване и да планираме следващата дестинация… поемам спокойна към Катания и обещавам да разкажа всичко за сицилианска перла, когато се върна.