Като дете често пътувах с баба през ваканциите. Тя ме водеше на най-различни места – в музеи, минерални бани, на земеделски пазари, панаири или просто на гости на роднини. Дестинациите нямаха значение. Важни бяха само изминатите километри и незабравимите приключения, които ни се случваха по пътя.
Заради нея и мисълта й “Човек е най-човек, когато е във влак” вярвам, че да си пътешественик е кодирано в ДНК-то някои хора. Някъде там, между нуклеотидите ми, е заключено желанието да преследвам неповторимите моменти по цял свят…
В моя случай там се корени и стремежът да организирам всичко преди да прекрача прага на дома си.
Днес ви споделям последния такъв миг – рождения ден на Лари. Прекарахме го в испански кралски дворец. Това е едно пътуване, което дълго планирах и подготвях с помощта на гидове в сайтове, препоръки от приятели и разбира се – застраховка “Помощ при пътуване” в чужбина от УНИКА.
Поводът и мястото – в случая “романтика” беше ключовата дума
В нашето семейство аз съм човекът, който получава изненадите. Затова тази година реших да разменя ролите. Впрегнах сили и реших, че провинцията около Мадрид е най-подходяща за романтичен уикенд. Това място има сантиментална стойност и в същото време винаги успява да ни изненада с нещо. Целта сега беше да посетим максимално много резиденции на велможи от испанския двор.
Един дворец категорично спечели сърцето на рожденика, а и моето – този в град Аранхуес.
Той е част от световното културно наследство на ЮНЕСКО. Освен пространствата за приеми, Залата на порцелана, Китайската стая, кабинетите и луксозните спални, той обединява манастир и библиотека.
Най-впечатляващи обаче си остават градините. Те са решени изцяло във френски стил. Простират се на огромна площ, за да предпазват двореца и кралското семейство от праха и горещините. В същото време са толкова красиви, че вдъхновяват композитора Хоакин Родриго да напише едно от най-популярните си произведения “Концерт Аранхуес”.
За да го обиколиш, буквално ти трябва цял работен ден, а след всеки ъгъл си казваш “Е, по-красиво няма как да стане!”, но с изненада установяваш, че има, и още как. На такова място всеки се чувства специален – и изненаданият, и изненадващият.
Застраховка – не оставяй непредвиденото да помрачи неповторимото
Както вече казах – у нас друг обикновено се грижи за практичните детайли около пътуванията. Купуването на билети, резервациите и изборът на хотел са негова задача. Аз отговарям за “културната програма”. Обикновено предлагам места за посещение и развлечения. Сега “отмъкнах” функциите на туристическия агент и исках да се подсигуря, че всичко ще бъде идеално. Оказа се, че годеникът на приятелка на приятелка е родом от този край на Испания. Той ме посъветва къде да отседнем, какво да похапнем и как да се движим.
Аз реших да играя на сигурно и да си направим застраховка. Отново предпочетох полица “Помощ при пътуване” в чужбина от УНИКА, за да имам възможността сама да избера индивидуални условия.
Онлайн калкулаторът беше изключително полезен, за да реша какво да включа в застраховката и да се чувствам сигурна. И ти можеш да направиш същото в зависимост от своите нужди и желания за своето предстоящо пътуване в чужбина.
Пакетите са три вида – “Стандарт”, “Комфорт” и “Престиж”. Първият предвижда покриване на медицински и стоматологични разходи и такива, които могат да възникнат в следствие на загубен или забавен багаж. Вторият добавя към изброените и разноски при необходимост от спасителна операция, а третият надгражда предходния и гарантира правна помощ и компенсация при отмяна на пътуването.
Освен възможността към полицата да добавиш допълнително покритие в случай на кражба чрез взлом и гражданска отговорност към трети лица, ми допада и фактът, че може да я сключиш онлайн и да спестиш време.
Планиране на най-голямото приключение в живота ми, което със сигурност няма да прилича на никое друго
Докато си почивахме на сянка в градините в Аранхуес с Лари започнахме да планираме следващото си пътуване. Казах ви, кодирано е в ДНК-то ми…
Днес пък прочетох едно проучване на американски учени, което твърди, че хората, които пътуват често, могат да паднат в плен на няколко мании:
- екдемомания – неудържима страст да се движиш и дори на почивка да не можеш да спреш на едно място
- доромания – нестихващо желание да купуваш подаръци за приятелите си от екзотични дестинации
- исломания – фиксация върху идеята да посещаваш нови и нови острови
Според мен пътуването е неповторимо преживяване и ако то ще ме “разболее” от стремежа да научавам нови неща за непознати градове, да бъда щедра, да радвам приятелите си и да търся свой оазис далеч от познатата суша – подписвам се под диагнозата “паталогичен пътешественик”.