Изкуството да пазаруваш – това умение усвоих през изминалото лято. Мароко ми предложи своите красиви бижута, сламени кошници, шалове, рокли, кожени чанти, килими, арганово масло, но за да ги получа трябваше да се науча да се пазаря.
Всички продавачи рекламират стоката си като “уникална” и се обръщат към теб като към приятел. Черпят те ментов чай и ти предлагат сянка, за да обмислиш покупката си.
Един от запазените им трикове е да демонстрират с огън, че стоката им не е пластмасова, че е здрава и няма бързо да се повреди.
Това в никакъв случай не означава, че търговецът е напълно искрен. Той често прикрива дребни дефекти или пък слага двойна надценка за продукта си.
Затова преди да тръгнеш на пазар из Мароко е добре да се поинтересуваш кое колко струва.
Кожените стоки варират между 200 и 400 дирхама (20 – 40 евро) за чанта и 100 дирхама за обувки (10 евро), но първоначалната цена, на която ще се опитат да ви ги продадат е близо три пъти по-висока.
Стойността на колиетата и гривните е не повече от 70 – 150 дирхама (7 – 15 евро).
Бъдете непреклонни и не слушайте приказките на продавача, че направо ви подарява даденото нещо.
Той може да се опита да ви убеди, че ви прави топ оферта и вие направо го ограбвате. Сигурна, че може да се спазарите и за по-малко.
Ако по време на сделката цената не падне до това, което сте склонни да платите – просто си тръгнете от дюкяна. Продавачът ще ви догони, убедена съм.
Никога не показвайте в друг магазин какво сте си купили. Веднага ще ви подразнят като кажат, че при тях е по-евтино и качествено.
Не забравяйте също, че Маракеш е доста популярна туристическа дестинация Там хората очакват да получат повече. Затова може да пазарувате по-смело в градовете Фес и Рабат. В бившата столица на кралството да наблегнете на деликатесите и разходките.