Ще Ви издам една тайна – не бях фен на сериала „Игра на тронове“ до момента, в който осъзнах, че волю или неволю съм обиколила 4-5 от местата, на които е сниман. След това седнах и го изгледах. После добавих още няколко места от снимачната площадка на касовата сага и ги посетих, убеждавайки се в красотата и богатата им история.
Мдина е сред тези, които спечелиха окото ми през екрана, а на живо – любовта пламна още по-бурно.
Реших да Ви я покажа в отделен пост просто защото друго такова място не съм виждала.
Вече съм споделяла за Малта тук и тук Споменавала съм, че градът е построен преди пристигането на рицарите-хоспиталиери в региона. Разрушаван и препострояван е няколко пъти.
Днес с едва 292 жители, които се ширят в красивите дворци и къщи от 16ти век, предавани по наследство сред старите благороднически фамилии на острова.
Уличките са толкова живописни, че влизат в първия сезон на вече споменатия хитов сериал, а за щастие и разлика от Хърватска – мястото все още не е превзето от феновете на поредицата. Ето и няколко идеи от за дневна обиколка из Мдина (Mdina):
Обогати познанията си по архитектура
Въпреки многобройните военни действия на острова – Малта никога не са падали под отоманско, египетско или друго ислямско влияние. Въпреки това арабският почерк в архитектурата е оставил красива следа върху сградите в Мдина. Впечатление правят прозорците във форма на подкова и типичните за арабския свят стесняващи се малки улички. Името на града – Mdina, също означава „тържище“ като това на известната адашка от близкия изток – Медина.
Вземи файтон и се разходи с него
Това е единственият непешеходен транспорт в града-крепост. Коли не се допускат зад тежките порти, опасани от дълбок ров, някога пълен с вода, за да пази бившата столица. Именно заради отсъствието на автомобили мястото си е спечелило прозвището „тихият граф“, а в днешно време този лукс го превръща в безценна локация за отдих.
Влез в катедралата и катакомбите
Според легендата свети Павел е пребивавал на острова след корабокрушение. Днес катедралата на градския площад в Мдина носи името му. Тя е издигната в настоящия си бароков вид през 1693-та година след тежко земетресение, разрушило старата постройка. Към нея има и интересен музей, а само на няколко километра, в съседния град Рабат, може да се посетят и катакомбите на свети Павел – доказателство за редица ранно християнски погребални ритуали.
Загуби се из малките улички
Това е моята любима задача на подобно място. Просто хващам Лари за ръка. След това спирам камерата, разхождаме се и се смеем на измислени от нас истории. Измислени и уж случили се преди векове по тези калдъръми. Истината е, че Мдина може да бъде обходена от А до Я за ден и подобни дълги разходки няма да объркат плана дори на най-амбициозния турист с карта в ръце.
Открий локациите, на които е сниман сериала „Игра на тронове“
Няма как да ги пропусна. Още преди да сте влезли в Мдина ще видите нещо познато от екрана – градската порта. Битката от пети епизод пък се разиграва на едно тихо площадче с пресъхнал кладенец, чакащ такива като мен да си направят кокетна снимка край него.
Това са моите пет препоръки за всеки, запътил се към Мдина (Mdina). Към тях мога да добавя една идея за ресторант с вълшебна гледка – Palazzo De Piro, разположен на гърба на катедралата. Съветвам Ви да се насладите и на цветното стъкло – един от старите занаяти в региона, запазил традициите до днес. See you soon…