Ивелина Иванова е млад гримьор, който може да превърне всяко момиче в принцеса с помощта на очна линия и правилното червило. Днес говорим с нея за любимата ми ретро визия.
Представи се с няколко изречения?
Занимаването ми с грим разделям на официално и неофициално. Ръката ми усеща кое как да нарисува, блендне и подчертае от почти 6 години. Гримьор и на хартия станах в The Makeup School.
Кои са основните елементи на ретро грима?
Характеристиките на ретро грима варират спрямо десетилетията.
Ние с теб се съгласихме веднага, че ще правим петдесетарска визия, чиято основна цел е подчертано женственото и елегантно излъчване. Изключително стилна и класна, тя неслучайно се запазва като тенденция през годините чак до днес.
Основата е плътна и в цвят, близък до естествения тон на кожата. Ключовият елемент безспорно е червилото. Още от 40-те започва тенденцията с ярките устни, като през следващото десетилетие очите стават една идея по-подчертани.
Драматичният, но същевременно свенлив поглед се постига с много спирала главно на горните клепачи, както и очната линия с wing effect, която издължава окото и придава онзи кукленски вид, който обожаваме.
Веждите са от средни до дебели, добре оформени с модерната за тогава чупка, но не прекалено силно подчертани.
Ружът не е акцент, както през 40-те, а по-скоро има за цел да „затопли“ тона на кожата.
Сенките не са характерни за този вид грим, но е препоръчително да присъстват като основа за очната линия в телесен нюанс или подчертавайки деликантно с малко по-тъмни кафеви или сивкави тонове горната част на мобилния клепач.
Разбира се, днес имаме свободата да варираме с всеки един от елементите – нюанса на червилото, дебелината на очната линия, тъмнината на сянката на окото, плътността на веждите и силата на ружа. Аз и ти обичаме скулите да изпъкват, така че в твоя грим, ружът определено е акцент.
Какво е характерно за очната линия и как да я поставим правилно?
Характерно за очната линия е, че трябва да се държиш хладнокръвно, докато я слагаш, защото тя усеща страха ти. Ха-ха. Шегата настрана, едно от грешните схващания е, че извитата очната линия отива на всички. Не.
Първото нещо, което трябва да гледаме при избора на грим, е формата на окото. Според нея решаваме дали искаме да я подчертаем или коригираме.
Аз започвам нанасянето от средата на клепача навън, след което довършвам дейталите във вътрешността на окото и wing-а. Това не е правило, а просто трик, чрез който поставяме основата на линията от мястото, където има шанс за най-малко грешки. Важно е да не оставяме място между миглите и очната линия, затова четката или писецът отиват почти върху миглите при нанасяне. Препоръчително е извивката („лястовичката“, wing-ът, или както ни е удобно да наричаме външния завършек на очната линия) да маркираме с отворено око, за да избегнем изкривяването й заради естествените гънки на отворения клепач. Много от нас имат лека или по-забележима разлика между двете очи, което е напълно естествено и не, природата не ни е наказала фатално. За целта обаче трябва да гледаме не просто колко добре сме нанесли линията, а дали общата картинка е симетрична.
Какъв цвят червило да изберем, ако искаме да постигнем ретро ефект при грима?
Класическото червено червило е първото, което хрумва на всички ни, когато стане дума за винтидж грим.
Можем обаче да се заиграем с тоновете в зависимост от аутфита – от оранжево през розово до тъмно винено червено. За теб избрахме тъмен вишнев нюанс.
Колко време да предвидим, че ще ни отнеме, ако сме средно сръчни?
Около половин час би трябвало да е достатъчен. Зависи колко пъти сгафим с очната линия.
За какъв повод е подходящ ретро грима?
Аз съм привърженик на смелото изразяване на собствения стил и, ако този вид грим кореспондира успешно със себеусещането ни – защо не за всеки повод!
За да приспособим тази визия за всякакви случаи, можем да варираме с дебелината на очната линия, нюанса на сенките под нея, интензивността на контурирането и цвета на червилото.
В крайна сметка този грим излъчва женственост и елегантност, а те стоят добре винаги и на всичко.
Повече за Ивелина може да научите тук.
Фотограф Валентин Лозев