Март е месецът, в който е време да дадем рестарт на гардероба. На прага на пролетта се отървавам от излишната тежест на палтата и внасям свежест по закачалките с флорални мотиви и ефирни материи. Тази година реших да избягам от стандартните места за пазаруване и отскочих до Лондон. В списъка ми с локации за шопинг има винтидж пазари, инди и нискобюджетни магазини, една галерия за обувки и за десерт – музей с малко история на модата… защото добрият вкус се възпитава, не се купува.

Carnaby Str.
Само на крачка от популярните Оксфорд и Риджънт стрийт е разположен раят за почитателите на малките, независими марки.
Lazy OAF е мой личен фаворит. Тази марка ми връща носталгията по тийнейджърските години и вдъхва голяма доза чувство за хумор в облеклото ми.
Цените са оправдани, а създателката на марката Джема Шийл инвестира всичко в модата и вече работи върху втори бранд G. E. M. – хвърлете й едно око за вдъхновение.
Само на две преки може да напазарувате изгодно, ако бюджетът ви е ограничен.
Локациите са Cheap Monday (любима и малко отсъстваща от софийската сцена марка) и Monki, част от семейството на H&M, чиито забавни принтове са подходящи за всяко парти и връщат на мода широките усмивки. Тук всичко е цветно, малко напомня за Лолита и определно носи пролетно настроение.
Обувките Irregular Choice винаги са ми се стрували като правилен избор, когато искаш да направиш впечатление на хората около себе си.
Бях ги забравила, но скоро мисля да си купя нов чифт и да попълня една стара колекция от техните екземпляри. Удобни са, много цветни и определено могат да направят всяка черна рокля или костюм по-забележими.
И все пак, ако сте тръгнали на лов за обувки – запазете парите си за по-доброто място.
Melissa Gallery
Създателите на този уникален по рода си магазин са убедени, че Лондон най-добре умее да среща историята с бъдещето.
Затова бразилският бранд Melissa продава своите бижута в сграда с висока архитектурна стойност, а подземието ѝ е превърнато в истинска галерия за съвременни артисти.
В момента там е изложена колаборацията на марката с 3D артиста Джуно Калипсо. Помещението е потънало в червена светлина, а в нея се разтапят силуетите на манекени, подложени на различни процедури за разкрасяване. Идеята е проста – да се изкушим от стандартите на обществото за женственост и сексапил и след това да открием дозата фалш в тях.
Brick Lane
Вехтории, забравени кройки, бродерии, миризма на скрина на баба и истински съкровища. Не са ми нужни повече причини, за да обичам този квартал. Не мога да пропусна факта, че цените ми се струват доста завишени за качеството и състоянието на някои дрехи, но пък голяма част от тях са осъвременени с помощта на пайети, нашивки и бродерии.
Rokit Vintage дори използват твърде захабени дрехи, за да създадат изцяло нови като използват платовете.
BLITZ London също гарантира добри находки и предлага страхотна селекция, но по мое мнение дори не е необходимо да търсите някое определено място. Районът е осеян с магазинчета и базари за стока втора ръка.
Victoria & Albert Museum за десерт
Тук се съхранява най-голямата и пълна колекция от дрехи, които ни връщат пет столетия назад.
Могат да бъдат видени изключително ценни рокли от 17-и и 18-и век, както и ценни екземпляри от 30-те и 60-те години на миналия век, модели от периодите след Световните войни и емблематични костюми на дизайнери от ранга на Коко Шанел, Ив Сен Лоран, Кристиан Диор и други.
В момента музеят предлага и експозиция, посветена на луксозните лайнери, кръстосвали океаните до средата на 20ти век. Част от нея са изумителни облекла и бански костюми, подходящи за петзвездно пътешествие до екзотична дестинация, като и записи от модните ревюта, случващи се на борда.
Определено си струва да завършиш шопинга с късче история и да похарчиш малко време, за да научиш повече за славното минало на модата.
Палто MANGO
Обеци Folli Follie
Блуза H&M
Fanny Pack Amazon
Панталон Ben Sherman
Боти Tommy Hilfiger