
Не е достатъчно да се сдобиеш с мечтаната рокля – важно е да се грижиш за нея с любов по правилния начин. Затова днес разказвам за прането с Lenor Detergent, страстта си към гладенето и тактиките ми за подреждането на гардероба.

И най-красивите дрехи губят чара си, ако преди да ги съчетаеш и облечеш пропуснеш да изминеш три важни стъпки. Убедила съм се в това. Не една и две фини материи са били съсипани от ръцете ми, защото съм си спестила малко усилия в грижата за тях. Това се случваше, когато бях на двадесет. Днес съм по-отдадена на дрехите си, защото те са моята колекция и хоби. Надявам се да съм полезна с този пост и да повярваш, че ще си по-красива в новата риза, ако си направила едно-две-три нещица преди да закопчееш копчетата й.
Прането
Да, да и пак да – за мен прането е втората най-важна стъпка след покупката на дрехата. Ако не знаеш как да се справиш с него – най-вероятно няма да облечеш дрехата повече от два пъти. Ето и моите тайни трикове.
- Разделянето на по цветове и материи на прането е задължително, не се изкушавай да си спестиш усилие и да пуснеш едновременно тениски и чорапи. Никога не знаеш кога някой текстил ще отдели повече мъхчета и власинки и върху коя друга дреха в пералнята ще залепнат те.
- Аз лично следвам принципите на Световната здравна организация, която съветва да перем пижамите след 4 до 5 обличания, дънките след 6 или 7, а блузите и ризите след максимум 2.
- Съвсем откровено ще споделя, че пера на ръка най-любимите си неща… нищо, че ще ми се развали маникюрът. Не мога да си представя колко виновна ще се чувствам, ако повредя нещо, защото съм го пуснала на грешна програма или твърде висок градус.
- Имам още една малка тайна като една истинска хитра домакиня – за да спестя простирането често нося на обществена пералня, в която слагам сама всичко и подбирам с много внимание с какво пера. Центрофугата и сушилнята са само за издръжливи материи, ако питате мен за деним основно.

От години съм вярна на омекотителите на Lenor, а от скоро използвам и перилните препарати на марката – Lenor Detergent. Допада ми фактът, че в пералнята мога да използвам гел капсулите, а за ръчното пране да заложа на течния вариант.
Така ароматът на дрехите е двойно по-осезаем, защото използвам продукти от една серия. За феновете на различните настроения брандът е разработил два свежи аромата, които се комбинират идеално с омекотителя – Spring Awakening и Golden Orchid. А понеже перилният препарат е нов за нашия пазар, мога да споделя няколко други предимства, които ме накараха да се спра на него:
- Специалистите го определят като “мултисензорен”, защото успява да въздейства еднакво добре на сетивата при допир, ухание и визуално заради изкрящо чистите материи.
- Успява да почисти в дълбочина петната от фон дьо тен по деколтетата на блузите ми.
- Премахва замърсяванията по ръкавите на ризите на Лари.
- Не е агресивен към материите и така дрехите се запазват в добро състояние по-дълго. Усещането да скочиш в пуловера е много приятно, защото той е по-мек от всякога.
- Препаратът се отличава от останалите със своята микрокапсулна технология, която освобождава парфюмни балончета, когато дрехата се докосне до кожата. Много четох по въпроса, за да си обясня тази химична реакция, а след това видях и на практика как се случват нещата. Цял ден усещам аромата на цветя, шавайки в полото си.
Дрехите са удоволствие не само, защото влияят на самочувствието ни, но и защото прегръщат тялото. Каква по-добра прегръдка има от тази, която носи мекота, свежест и прекрасен аромат…
Гладенето
Може би това е сред най-досадните задължения за всяка жена. За мен също беше такова, но погледнах на горещата пара и ютията от друг ъгъл и успях да превърна премахването на гънки и ръбчета от дрехите в любим навик.


Преди три години и половина бях на курс за стилисти в Ню Йорк и доброволец в рамките на мъжката седмица на модата пак там. Като тотален новобранец бях натоварена със задачата да гладя ленените сака на моделите и след това да ги обличам, за да не се смачка платът. Втората част с обличането на изкусителните модели беше забавна, но първата… не особено. Тогава една от преподавателките в курса дойде и ми каза:
– Дори на този красавец с идеални мерки няма да му стои добре смачкано сако – какво остава за нас, жените с пропорции, различни от 90-60-90…
Беше толкова права, че до края на доброволчеството си отделях повече внимание на ръбовете отколкото на подиума. След това пренесох у дома манията за безупречност в това задължение.
Ето и няколко много прости съвета за лесно и ефективно гладене:
- Постави алуминиево фолио с огледалната повърхност нагоре между дъската за гладене и плата, който я покрива. Така фолиото, което събира топлината, ще помогне дрехата да се изглади лесно едновременно от двете страни.
- Използвай стиймър с гореща пара за трудно достъпните места около копчетата и циповете на дрехата. Ако нямаш стиймър – може и с пресата за коса, но това не си го чула от мен… шшш…
- Ако искаш да изгладиш коприна или друга фина материя – първо завий лед в стар чорап и натъркай дрехата на смачканите места. След това мини с ютията на най-слаб режим.
Знам какво ще кажеш – кой има време за тези неща сутрин преди работа. Никой, съгласна съм.
Затова избирам какво ще обличам цялата седмица в неделя, гладя капризните рокли и поли, а сутрините си остават само за мен.
Подредбата на гардероба ти
Тук има хиляди съвети, които мога да дам, но истината е, че всичко зависи от пространството, с което разполагаш.
Ако си щастливка с дрешник и много място – няма по-добра техника от тази на Мари Кондо. Тя ни учи да поставим на видимо място всичко, което носим. Ако нямаш видимост към дадена дреха – значи няма да я облечеш, гарантирам това.
Ако си ограничена в гардероб и не си от малцината с цяла стая за дрехи – имам още едно предложение от малката японка. В този случай тя предлага да сгъваме на руло дънките, чорапите, тениските и пуловерите, а на закачалка да оставяме само роклите и връхните дрехи. Сгъването като за витрина е много красиво, но рулото е по-малко и спестяваш място. Ето още няколко лесни трикове, за да събереш много по оскъдните рафтове и релси в гардероба:
- Използвай металните закачалки от химическото чистене – те са толкова тънки, че не изяждат почти никакво пространство.
- Използвай кутии, в които да подредиш сгънатите дрехи – така те няма да променят формата си, когато извадиш една от тях и да започнат да заемат повече място от преди.
- Прибирай сезонно и вдигни ниво над рафтовете. Пет чифта бански няма да ти трябват през декември. Остави един при бельото. Другите събери във вакуумиран плик заедно с най-летните дрехи. Постави пликовете над най-горния рафт или над самия гардероб и така ще вдигнеш левъла и ще усвоиш пространство, което иначе само събира прах.
- Остави дрехи в куфарите си. Там идеално събирам палтата през лятото и плажните хавлии през зимата. А самите куфари… знаеш – влизат под леглото перфектно.
Оставям един линк с лесни тактики, които използвам при подреждането по стелажите в моя гардероб и ще се радвам на обратна връзка дали и на друг му е полезен.


Бонус съветът на стилистите
На тези неща ме научиха по време на вече споменатия курс в Щатите, затова мисля, че може да ми се довериш:
- Организирай всичко по цветове и видове – от аксесоарите до чорапите. Много по-лесно ще ти бъде да прецениш кое с кое да комбинираш в зависимост от гамата и не забравяй, че е голяма грешка да смесваш топли и студени нюанси на един и същи цвят.
- Използвай лейбъли за различните категории дрехи. Аз имам три категории – за работа, за уикенда и за парти. Етикетите висят видимо на закачалките и така пестя време от разглеждане на пайетени блузи, когато търся нещо за офиса.
- Вземи си разделител за обувки, който виси на вратата – така ще я превърнеш в икономичен откъм пространство шкаф за балните си пантофки. Това решение бях избрала аз, когато живеех на квартира и трябваше да сместя всичко свое в една стая.