Задочна среща с императрицата на красотата Хелена Рубийщайн
Хелена Рубийнщайн е жената, която ще дам за пример на дъщеря си, ако някой ден имам такава. Силна воля, старт от нулата, креативност, иновативност, хъс за успех и борбеност – всичко, на което трябва да се научат момичетата. Затова с огромен интерес посетих изложба, посветена на живота й. Музеят на еврейската култура във Виена събира лични вещи, ценни кадри и много козметика под един покрив, за да ни срещне задочно с кралицата на макиажа.
Рубинщайн е родена през 1870 година с името Хая в Краков в семейство с еврейски произход и осем дъщери. Няколко години тя учи медицина в Швейцария, но се отказва и емигрира в Австралия, за да търси нов живот.
Там бялата й фина кожа не остава незабелязана от съседки и познати в малкото градче Коулрейн. Тайната на нейната красота са няколко бурканчета крем за лице, пъхнати в багажа на Хелена от нейна приятелка.
След като те свършват полякинята решава да приготви нови сама и започва да ги продава. Тайната й съставка е ланолин, а жените полудявали по ефекта му върху кожата.
За да се издържа Хелена работи като сервитьорка и асистент в аптека, а всяка свободна минута посвещава на мечтата да създава своя козметична империя.
Само за няколко години тя отворила салон, след него още един и достига чак до Сидни.
Триумфално Рубийнщайн се завърнала на Стария континент и започнала да продава кремовете си в Лондон и Париж.
Първият й съпруг е журналист и издател. Именно той й помага с популяризирането на марката в Европа.
Хелена става известна в хайлайф средите със своите бурни партита, посещавани от посланици, знаменитости и аристократи. Гости в дома й често са Пабло Пикасо, Коко Шанел и Ърнест Хемингуей. По това време Жан Кокто й дава прозвището “императрицата на красотата”.
За да избяга от Първата Световна война Рубийщайн стяга куфарите и поема към страната на неограничените възможности. В САЩ брюнетката се изправя срещу най-големия си професионален враг – Елизабет Арден. Двете се катерят почти паралелно по стълбицата на успеха и умело боравят с маркетинг триковете и луксозните опаковки на стоките си. И до ден днешен не е ясно коя от двете гранд дами на макиажа първа пуска на пазара водоустойчива спирала. Враждата между тях е емблематична и е описана мюзикъл.
Рубийнщай успява да умножи състоянието си с един хитър ход и малко късмет от съдбата.
Тя продава компанията си в САЩ за повече от седем милиона на банката Lehman Brothers. Почти веднага след сделката светът преживява Голямата депресия и полякинята откупува бизнеса си на нищожна стойност.
Всичко спечелено Хелена влага в изумително луксозния си спа център в сърцето на Манхатън.
Тя наема Хуан Миро, за да създаде дизайн на килимите в салона и Салвадор Дали, за да декорира с нейн портрет кутията на последния й модел компактна пудра.
Точно в този момент на професионален успех бракът на Хелена се разпада, но тя не се предава на любовна мъка.
По време на едно от своите пътешествия с кораб из Атлантика бизнес дамата среща руски княз и се омъжва за него.
Той е 23 години по-млад от нея, но тя го надживява и наследява цялото му състояние.
Рубийнщай основава фондация за правото на момичетата на образование и до края на живота си се бори за правата им. Тя е пионер в женското предприемачество и остава в историята като работохолик.