Ситуацията с излизането на Острова от Европейския съюз все още е неясна, но едно е сигурно – модата вече страда от отминалия референдум. Днес в When You Wonder What To Wear говорим с Десислава Тодорова – студент по журналистика в University of the Arts, London и асистент редактор мода във вестник The Times.
И: Очакваше ли, че резултатът от референдума за излизането от Европейския Съюз може да бъде такъв?
Д: Не, защото в Лондон масовото настроение беше за оставане, но моята съквартирантка е от Бирмингам, вторият най-голям град във Великобритания, та тя ми каза, че дори в семейството ú има крайни убеждения за излизане от Европейския съюз. Според мен това се дължи на липса на информация или грешното ú интерпретиране, но издава и едно разделение в самата Англия, особено между Лондон и останалите градове.
И: Какво направи ти, когато разбра?
Д: Първо се свързах с родителите си. След това трябваше да отида много рано на работа и до мен в автобуса седеше жена, която плачеше – не преувеличавам. Това беше най-тихото и мълчаливо пътуване, което съм имала.
И: Как мислиш, че това ще се отрази на модата, големите дизайнери и продавачи?
Д: Модата ще фалира. Няма как това решение да не даде финансово отражение. Модата в Англия съществува като индустрия от 30 години като резултат на предприемаческата политика на Маргарет Тачер. Ако ние излезем от Европейския съюз ще се върнем към едно много първобитно ниво, защото много инвеститори ще избягат от тук и много дизайнери ще предпочетат други градове.
И: Данните показват, че само за ден Кралството е загубило повече отколкото е дало на ЕС от ’75-а година до днес. Може ли да се каже колко са загубите в сферата на модата?
Д: Адски много – щетите са огромни и ще става по-зле. Основателят на TOPSHOP е в списъка на хората, които са загубили милиарди само за ден и няма да е единственият.