Много дълго време обмислях къде да облека тази рокля. Купих я, за да отида на сватба с нея. След събитието исках да й се радвам отново и отново, но просто не намирах повод. Това е като мания по някоя игра – знаеш, че през деня имаш работа и не можеш да си цъкаш, а вечер си уморен и времето не ти стига да минеш няколко нива.
Чакането си струваше, защото мястото за нея се появи само на туристическата ми карта. Последното пътуване в Испания за уикенд я срещна с градините на манастира Ел Ескориал.

Обикаляйки градчетата около Мадрид се оказах в ръце с куфар, пълен с дрехи за по-хладно време. Дългите ръкави не бяха удачни на +30 градуса. Тогава в действие влезе любимката, която бях взела “за всеки случай”. Мястото, на което се разходихме двете, пък беше нещо средно между лабиринт, откъс от “Алиса в страната на чудесата” и университетска сграда, в която водят на екскурзия учениците от Хогуортс.

2 в 1
Манастирът Сан Лоренсо ел Ескориал се оказа и дворец в същото време. Това е монументален архитектурен комплекс, построен от испанския крал Филип II само за 21 години.
Не по-малко впечатляваща е библиотеката, в която Филип II преместил богатата си колекция книги. Залата, в която се помещава тя, е 45 дълга и побира над 40 хиляди тома от различни векове и ръкописи на пет класически езика.
Въпреки желанието си да запази и предаде натрупаното знание, Филип запоявал на слугите си да изгорят цялата му кореспонденция преди да почине. Затова е определян като най-мистериозния владетел на тези земи.
Тук се намират гробниците на всички крале от Карлос I до прадядото на настоящия глава на Испания.
Феноменалната сграда символизира раздялата на Испания със Средновековните традиции и началото на Ренесанса на Иберийския полуостров.
Градините на Ренесанса
Извън двореца-манастир и неговите 1860 зали са разположени 15 изумително красиви градини. Те са изцяло решени според принципите на късния Ренесанс. Какво вече споменах, напомнят ми за лабиринтите от приказките.
Желанието на техния собственик било те да са приятни за разходка дори през зимата. Той бил страстен почитател на градинарството и не пестял средства, за да превърне ветровития регион в зелен оазис. Едно от най-ексцентричните му желания било саксиите за цветята да напомнят килими от Дамаск.
За жалост поддръжката им днес е практически невъзможна и цветята са заменени от жив плет, но всички 88 фонтана, които разнообразяват зелените градини, са непокътнати.



Липсваше ми само белият заек и джобния часовник, за да завъртя стрелките му обратно към ерата, когато този манастир-дворец се е използвал по предназначение.