Хитът The House of the Rising Sun на англичаните The Animals и до днес остава най-популярната песен за Ню Орлиънс.
Малко градове по света обаче имат толкова богата музикална история като перлата на Луизиана. Родният град на Луис Армстронг и джаза успява да надскочи най-популярния си стил, да размеси ритъм и рими и да вдъхнови десетки изпълнители, сред които Боб Дилън и момчетата от Лед Цепелин.
Преди да събера в един блог пост мисли и случки от своето преживяване в The Big Easy се превръщам в agent jazz и ти организирам разходка из Юга.
Комбинирам някои от най-известните улици в града с музикалните стилове, които са свързани с него и все още може да чуеш през отворените врати на баровете.
В края на публикацията може да откриеш плейлист с парчета, които съвсем да те накарат да искаш да се качиш в самолета с посока делтата на Мисисипи.
Canal Street & Dixieland
Улицата на канала е една от главните пътни артерии в Ню Орлиънс, разделяла в продължение на десетилетия най-стария квартал – Френския, от зоната, в която се заселват американците след като градът става част от САЩ.
Противно на името си, тук никога не е имало канал, но пък улицата може да се похвали, че по нея и до ден днешен препускат популярните трамваи от едноименния филм „Трамвай Желание“. Диксиленд пък е онзи традиционен джаз, който свързваме именно с филмите за началото на XX век и живота по тези земи, с банджото и с бунта срещу суинга от предходната декади.
В не малко заведения, разположени именно във Френския квартал, все още витае духът на този музикален стил.
Faubourg Marigny & Funk
Това е името на може би най-артистичния регион в града и определено фънкът е най-любимият ми soundtrack за разходки из него. Faubourg Marigny е наричан още бохемския квартал. Той остава в страни от централната историческа част на Ню Орлиънс, но не и от нощния живот.
Тук се намира едно от най-популярните заведения за live музика, изиграло ролята на трамплин в кариерата на десетки музиканти – The Spotted Cat.
Фънки саудът в този край на света започва да звучи първо в бедните квартали, преминава през парадите в Ню Орлиънс, направили го популярен, и изкристализира в творчеството на Джеймс Брaун от 60-те години на миналия век. Шест декади по-късно, наследниците му продължават да го развиват и популяризират.
Jackson Square & Rhythm and Blues
Централният площад и парк в NOLA (това е още едно прозвище на града) е бил свидетел на множество исторически за цяла Северна Америка събития.
Той е обособен като сърцето на града през XVII век от френските колонизатори. След това е наследен от испанците и отново тук, на същото място, през 1803-та година под командването на генерал Андрю Джаксън градът е присъединен към Съединените Американски Щати.
Уличните музиканти пред катедралата продължават пътя на хитовия ритъм енд блус, владял Ню Орлиънс между 1948-а и 1955-та. Той е характерен, емоционален и силно повлиян от ска музиката и предшества появата на рока, какъвто го познаваме до днес.
Bourbon Street & Rock and Roll
Именно рокендролът има толкова общо с една от най-големите туристически атракции в The Big Easy – улица Бърбън. Тя е популярна със стриптийз клубовете си и баровете, в които често звучи този музикален жанр.
Мястото е кръстено на френска благородническа фамилия и е посещавано от повече от 17 милиона туристи на година, което го нарежда на челно място сред най-желаните локации за екскурзия в света. Основно забавление от двете страни на тротоара са коктейлите.
Още след 1720-та година тук се появяват заведения и кръчми, в които често пиели пирати и местни разбойници. През 50-те години на миналия век именно в Ню Орлиънс рокаджии от целия континент идвали да записват парчетата си в евтините звукозаписни студиа заедно с популярни музиканти от града.
Bayou Road & Hip-hop
Това пък е първата изградена улица в Ню Орлиънс, която и до днес е дом на креативните в града. По дължината ѝ се намират ателиета на много творци и изискани ресторанти.
От тези артистични райони на Щатите тръгват баунс и хип-хоп изпълнители като Lil’ Wayne и Mystikal. През 90-те популярният лейбъл Cash Money Records, с който по-късно работи и Дрейк, търси своите ново изгряващи звезди основно в тази част на Юга, а хитовете им все още се въртят из джубокс машините в баровете на родния им град.
С няколко думи, Ню Орлиънс е много повече от рефрен от хита на The Animals. Във въздуха му лети не само репертоарът на Луис Армстронг. Музиката на това мистично и шарено място е повлияла поколения меломани. Те от своя страна са вдъхновили течения в изкуството, появата на нови субкултури и модни тенденции. Моя милост скромно слага чифт тиранти, фантазира, че е agent jazz и те оставя в компанията на няколко нюорлиънски хита. Кликни върху линка и слушай.