Каква е връзката между цветовете и начина, по който влияят на емоциите ни? Как да изберем най-подходящия нюанс и да привличаме погледите на околните? Можем ли да променим живота си, ако оцветим правилно дрехите си?
Тези въпроси намират отговор в разговора с имидж специалиста Маргарита Асадурова.
И: Защо са важни цветовете?
М: Цветовете са енергия, която може да ни влияе много буквално, понякога дори физически. За червеният цвят например е установено, че може директно да активира или да стопира човека, като причините за това са доста комплексни. Пряко влияние върху нас могат да имат и много други цветове, като в същността си те могат да са хармонични с нашата собствена енергия или да са в дисхармония. Когато се случва второто, това може да ни пречи много на живота и ежедневието – може да ни е трудно да се свързваме с хората около нас, да комуникираме, защото може да ги дразним подсъзнателно, на ниво усещания, и това да затруднява и да затормозява общуването ни с тях по принцип.
Само 7-8% от комуникацията между хората протича през думите, останалата част от нея се случва предимно на визуално ниво, в което цветовете имат огромна роля, както и дрехите, с които сме облечени. А ако ни е трудно или мъчително да общуваме всеки ден, целият ни живот може да ни изглежда мъчителен. И обратното – ако сме в хармония с цветовете и дрехите, които носим и се чувстваме добре, животът ни се превръща в една приятна красива мелодия.
И: Кой цвят за коя емоция отговаря?
М: И цветовете, и емоциите са доста сложни. От край време човечеството се опитва да ги подчини на разума и на науката, но това не му се отдава особено лесно и все още има много неясноти, свързани с тяхната природа, които се изследват.
Да кажем че един цвят съответства на дадена емоция би било толкова вярно, колкото и грешно. Защото един човек може да отнесе червеното към гнева, а друг да го свърже с възбудата. Някой може да усеща радост като види жълт цвят, а друг да го свързва с истерия. Затова по-скоро бих казала че е много по-лесно самите цветове да предизвикат емоции у нас, от най-различен характер, отколкото да ни накарат да ги проумеем.
Емоцията обикновено е субективна. Така че можем да се оставим на това да ги чувстваме и да им се радваме. Както бихме направили да кажем с кафето – някои казват че то е вредно, други че е полезно, но в крайна сметка зависи от начина по който организмът ни го възприема. И на нас ни остава да установим как ни кара да се чувстваме, за да изберем дали да го пием или не.
И: А защо цветовете се разделят на сезони?
М: Това е теорията на швейцарския художник и учен Йохан Итън, който изследва цветовете продължение на половин век и я описва в книгата си “The Art of Colors”. Според него самата природа разделя цветовете на четири основни групи през различните годишни времена, като те се променят най-вече заради слънчевата светлина. Можем да видим колко са различни и в нюансите на самите растения през различните сезони. Загледайте се в цвета на едно листо и вижте какво се случва с него от появата му, до превръщането му в шума.
В природата съществуват неизброимо количество цветни нюанси, които според Йохан Итън могат да бъдат съвсем общо разделени на четири основни групи, които той кръщава с имената на сезоните. И по интересното е, че той единствен свързва тези групи нюанси с четири различни типа излъчване при хората, подобно на четирите темперамента. Така че всеки човек си има свой тип излъчване, който съответства на една от четирите групи цветни нюанси.
И: Как да определим своя цвят?
М: Хората обикновено имат силна естествена връзка с цветовете, с които са хармонични. Проблемът обаче е в това, че много неща по време на развитието ни могат да ни отклонят от нашите естествени потребности и да ни заблудят относно нашата собствена природа, което да ни кара да загубим тази връзка. И това се случва с огромен процент от хората, много често напълно несъзнателно. Тогава на помощ идва т.нар. анализ на цветовете. Той се провежда продължение на около 3 часа при много конкретни условия, като дневна светлина, неутрална цветова обстановка, спокойна атмосфера и фокус върху личността. Тези условия са задължителни, за да се стигне до дълбоката същност на човека, където се крият фините връзки с цветовете. Анализът се прави при напълно натурален вид на лицето, като пред него се сменят множество платове в различни нюанси, докато се установят точните за човека. Понякога разликата при тези нюанси е толкова малка, че е трудно да се улови с просто око, но въпреки това, се получава огромна разлика, когато се доближат тези близки по цвят платове до лицето. Така че става дума за много фина настройка.
И: Как да комбинираме различните цветове?
М: Разделянето на цветните нюанси на четири групи или сезона е много удобно когато става дума за комбинирането на цветовете, защото вътре в самия сезон те се съчетават много хармонично, тъй като са в една и съща тоналност. Тогава можем да съчетаем дори привидно несъчетаеми цветове като зелено и розово например или синьо и кафяво и пак да ни изглеждат хармонични.
При съблюдаването на даден цветен сезон се избягват най-типично срещаните „грешки“, като комбинирането на топли със студени цветове, на светли с наситени (при това съчетание първите изглеждат избелели на фона на вторите), както и на ярки с пастелни (това например е същото като да се опитваш да съчетаеш мажорна с минорна мелодия). Така че сезонната система всъщност увеличава възможностите за творчески и оригинални комбинации на цветовете, за по-креативно настроените хора и предлага по-систематизиран подход към нюансите за тези, които обичат логиката.
И: Как цветовете промениха твоя живот?
М: Лично на мен, цветовете много буквално ми промениха живота. Преди да се запозная с теорията на Йохан Итън, аз предпочитах да залагам на по-неутрални тонове, защото цветовете по-скоро ме объркваха. Освен това си мислех че съм тип Есен, на който му отиват пастелни, наситени, топли нюанси, а се оказах Зима, която изглежда много по-добре с ярки, студени, наситени тонове. Открих, че ми отиват цветове, за които до преди това не бях си и помисляла. И обратната връзка от хората, която дойде при мен след като започнах да ги нося беше зашеметяваща. Започнах да виждам света по-различен начин, оказа се много по-цветен, плътен и зареждащ. Открих неповторимите дизайнерски постижения на природата – около нас е пълно с такива. Енергията ми започна да тече свободно, спрях да я потискам ненужно и животът ми се изпълни с красиви и слънчеви емоции. Така че пожелавам на всички повече цветове в живота им!
Снимки: личен архив